Diversification alimentaire : les aliments à donner à bébé

Karmienie uzupełniające: pokarmy, które należy podawać dziecku

6 min
Podsumowanie

Dywersyfikacja diety (AD) to wprowadzanie do posiłków pokarmów innych niż mleko dla niemowląt. Zwykle rozpoczyna się około 5 miesiąca życia dziecka, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Wśród rodzajów żywności do wprowadzenia, wskazane jest, aby postępować krok po kroku z zachowaniem pewnych środków ostrożności. Oto szczegółowa lista pokarmów do wprowadzenia wraz z okresami rozwoju układu pokarmowego dziecka.

alimentation

Owoce i warzywa

Aby zapewnić witaminę C, minerały, węglowodany i błonnik (celulozę), dziecko może zacząć jeść niektóre warzywa i wszystkie surowe (bardzo dojrzałe) lub dobrze ugotowane owoce. Od 4-6 miesiąca życia możesz podać dziecku 2 łyżeczki do herbaty (10 g) w postaci przecieru lub ze słoika, albo przez karmienie łyżeczką, jeśli dziecko jest gotowe, albo w inny sposób w jego butelce. Od 5 do 8 miesięcy ilości można zwiększyć. Można również miksować lub rozgniatać duszone owoce lub przeciery. Od 9 do 12 miesiąca życia można spożywać 130 g surowych owoców zmiksowanych lub pokrojonych na małe kawałki oraz 210 g warzyw pokrojonych na małe kawałki.

Mięso i produkty pokrewne

Mięso, ryby, drób i jaja dostarczają białka, żelaza, witaminy B i tłuszczu. Tylko w niewielkich ilościach (od 10 do 20 g mieszanki) dziecko może zacząć spożywać te produkty od 5-6 miesiąca życia. Od 7 do 12 miesiąca życia rodzice mogą podawać dziecku 20 g mięsa, ryby lub jajka na twardo dziennie. Produkty te należy spożywać nie częściej niż raz dziennie do 5 roku życia.

Żywność bogata w skrobię (węglowodany)

Mąki, płatki zbożowe, ziemniaki, chleb, makaron, ryż, kasza manna i rośliny strączkowe dostarczają złożonych cukrów, błonnika, witamin i białka. Od 8-9 miesiąca życia do posiłków dziecięcych można zacząć dodawać makaron, kaszę mannę i ciastka. Ze względu na wysoką zawartość twardego błonnika rośliny strączkowe należy wprowadzać dopiero w wieku 15–18 miesięcy.

Tłuszcze

Masło, śmietana i oleje roślinne dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych i witamin. Od 7-8 miesiąca życia 1 łyżeczkę można dodać do warzyw w porze obiadowej, na przykład w celu uzupełnienia spożycia przez dziecko niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do rozwoju jego funkcji mózgowych. W wieku 9-12 miesięcy ilość tłuszczu można zwiększyć do 1-2 łyżeczek do herbaty w porze obiadowej.

Napoje

Zaleca się mleko matki lub mleko modyfikowane (mleko następne), w ilości co najmniej 500 ml dziennie. Zalecana jest woda butelkowana o niskiej zawartości minerałów. Rozcieńczone niesłodzone soki owocowe można wprowadzać od ukończenia 4 miesiąca życia. Kawa, herbata, napoje gazowane i słodkie są zabronione. Na każdym etapie rozwoju dziecka niektóre pokarmy wydają się nadawać do stopniowego wprowadzania do jego diety. Jednak każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a niektóre produkty mogą być dla niektórych dzieci potencjalnie uczulające. Dla podsumowania, możesz zapoznać się z naszym artykułem „Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?” a zwłaszcza porozmawiać z lekarzem.